2 Gru 2012

Ar termoputos suyra?

Kiek laiko termoputos saugos šilumą mano namo sienose? Kada jos suirs? Ar verta pasitikėti ir užpildyti sienų oro tarpus termoputomis?

Tokie klausimai kilo daugeliui, pamačius UAB „Ekorema” reklaminę medžiagą, kurioje šios įmonės komercijos direktorius Vaclovas Kryževičius entuziastingai aiškino žiūrovams, kad praėjus keliems metams po sienų užpildymo, termoputos oro tarpe suiro, todėl namo savininkas nusprendė apšiltinti sienas ekovata.

Minėtos reklamos autoriai puikiai žino, apie kokias termoputas kalbama, bet to neįvardindami klaidina vartotojus, sudarydami neigiamą įspūdį apie visas termoputas aplamai.

Kas yra termoputos?

Termoputos – tai porėtos minkštos putų pavidalo įvairios paskirties medžiagos.

Šių medžiagų yra daug. Skiriasi jų gamybos technologija, sudėtis, porėtumas, porų struktūra, fizinės savybės, ekologiškumas, ilgaamžiškumas ir paskirtis.

Kokios termoputos pučiamos į sienų oro tarpus mūsų rinkoje?

„Mipora”

Dar tarybiniais laikais Rusijoje polimerinės dervos pagrindu buvo pradėtos gaminti pirmosios termoputos. Jos buvo pavadintos „Mipora”. Po kelių metų buvo pastebėta, kad „Mipora” yra nestabilios sudėties. Vienas iš komponentų išgaruodavo, todėl šios termoputos iškorėdavo ir subirdavo. Tada šia technologija buvo uždrausta šiltinti net gyvulininkystės kompleksus.

Bet technologija „nenumirė” iš karto. Atsirado nelegalių „verslininkų”, besinaudojančių žmonių naivumu. Ne vienas patiklus namo savininkas sugadino savo būsto sienas pigiai be garantijų leidęs pripūsti oro tarpus tokio surogato.

Prieš keletą metų tos pačios „Ekoremos” reklaminiuose skelbimuose buvo rašoma, kad ši įmonė šiltina pastatus ir termoputomis. Vėliau informacijos apie termoputas skelbimuose neliko, o besiteiraujantiems klientams buvo aiškinama, kad termoputos nepasiteisino.

Ar ne savo įmonės klaidas reklamoje rodo „Ekorema”?

„Lumar”

Labai sėkmingą aminoplasto termputų „Fomepor” panaudojimą Lietuvoje pamatę verslininkai pradėjo ieškoti galimybių pasipelnyti oro tarpų užpildymo rinkoje. 1996 metais Varšuvos priemiestyje esanti lenkų įmonė „Lumar” pagamino savo išvaizda į „Fomepor” termoputas panašią medžiagą, kurią pabandė pūsti į sienų oro tarpus.

Tyrimai parodė, kad šios medžiagos fizinės savybės yra prastesnės už „Fomepor”, o ilgaamžiškumas nepatikrintas (garantija 30 metų išduodama teoriniu pagrindu). Tai lemia prastesnius šiltinimo razultatus ir riziką turėti problemų su šilumos izoliacija ateityje.

Turbūt todėl Lietuvoje šia medžiaga šiltinantys rangovai nerodo klientams šių termoputų fizinių savybių tyrimo protokolo.

Poliuretanas

Šios termoputos skirtos techninei izoliacijai – vamzdynams, talpoms ir t.t. tai uždarų porų vandens garams nelaidi („nekvėpuojanti”) medžiaga. Tokiomis termoputomis apšiltintos sienos negali jose susikaupusios drėgmės išleisti į išorę, todėl poliuretano negalima naudoti sienų šilumos izoliacijai.

Be to poliuretano termoputos besiformuodamos plečiasi su didele jėga.

Nežiūrint visų šių trūkumų, atsiranda rangovų, sugebančių užmigdyti klientų budrumą ir įsiūlyti jiems pasinaudoti šia technologija sienų oro tarpų užpildymui.

FOMEPOR

Jau nuo 1994 metų UAB „Juodasis gintaras” Lietuvoje pradėjo šiltinti pastatų sienas, užpildant oro tarpus aminoplasto termoputomis FOMEPOR, naudojant danišką įrangą ir technologinius principus.

1958 metais danų inžinieriai sukūrė technologiją, skirtą jau pastatytų namų sienose esančių tuščių oro tarpų bei perdangos plokščių kiaurymių užpildymui. Jų sukurtos technologinės įrangos pagalba buvo pagamintos aminoplasto termoputos, turinčios labai geras fizines savybes, specialiai subalansuotas būtent šilumos izoliacijai sienų oro tarpuose.

Termoputos FOMEPOR yra išskirtinio stabilumo ir ilgaamžiškumo, todėl jos greitai užkariavo Europos rinką. Jų stabilumas ir ilgaamžiškumas išties unikalus – 35 metus sienos oro tarpe išbuvusias termoputas išbandžius laboratorijoje, buvo nustatyta, kad jos visiškai nepakeitė savo savybių. Todėl joms suteikiama ne teorinė, o laiko patikrinta 35 metų garantija.

Šiltinti termoputomis, ar ne?

Termoputos FOMEPOR yra vienintelė Europoje medžiaga, specialiai sukurta jau pastatytų namų sienose esančių oro tarpų užpildymui ir praėjusi tokį ilgą laiko išbandymą. Jos efektyvumas patikrintas daugiamete (nuo 1994 m.) praktika visame Pabaltijyje.

Efektyvesnio oro tarpų užpildymo dar niekas nesugalvojo.

Tai kiek laiko termoputos tarnaus Jūsų namo sienose?

Tai priklausys nuo Jūsų budraus ir teisingo pasirinkimo.

Taip pat daugiau sužinokite apie-  stogo šiltinimas.

Apie autorių: Robertas Karvauskas

Robertas Karvauskas pastatų šiltinimo analize užsiima nuo 1994 metų. Dalyvaudamas namų statymo procesuose, Robertas domėjosi ir tyrinėjo, kodėl namai netenka šilumos ir ką daryti, kad jie būtų sandarūs ir šilti. Analizuodamas šilumos išsaugojimo pastatuose principus, Robertas įsitikino, kad didžiausią įtaką šilumos išlaikymui pastatuose turi ne šiltinimo medžiagos sluoksnio varža, o pastato sandarumas. Plačiau skaitykite: sandarusnamas.lt

Palikite komentarą